Jelgavas Ziņas

Kas jauns notiek Jelgavā? Lasi ātri un ērti arī mobilajās ierīcēs!

Igors, Ingvars, Margots
05.Jun.2023
Igors, Ingvars, Margots
05.Jun.2023
Dzīvesstils Izklaide Ziņas

Savdabīgās baltu kāzu tradīcijas

2018. 22. septembrī ar plašu programmu Jelgavā tika svinēta Baltu vienības diena. Viens no pasākumiem bija arī etnogrāfisks uzvedums «Kāzas», kas parādīja baltu tautu precību tradīciju īpatnības.

Šauļu folkloras kopa «Reda» aizveda šova skatītājus uz tālo 13. gadsimtu un parādīja, kā tolaik jaunas meitas tika izdotas pie vīriem. Viens no spilgtākajiem rituāliem bija matu bizes atpīšana, kas simbolizē atvadas no jaunības un iestāšanos pieaugušā kārtā. Jaunajam pārim no katra katram tika nogriezta matu šķipsna un tā tika ielikta mazā auduma maisiņā, pēc tam rokas tika apsietas ar lentu, tādā veidā simbolizējot vēlēšanos dzīvot abiem kopā un būt vienotiem.

Savukārt Jelgavas folkloras kopa «Dimzēns» iepazīstināja skatītājus ar seno mičošanas tradīciju. Tur viens no nozīmīgākajiem elementiem bija līgavas vainaga noņemšana, to darīja pats līgavainis, un galvas rotas “aubes” uzlikšana jaunajai sievai. Vainags ticis nodots neprecētai radu meitai, līdzīgi, kā līgavas pušķis mūsdienās. Ja pulkā nav bijis neprecētu meitu, vainagu atdeva glabāšanai līgavas mātei. Baltu kāzās arī neiztikt bez tādām tradīcijām kā šķīvja laušana un līgavas zagšana. Jau izsenis latviešu kāzās tika rīkota mičošana, kur kā galvenais mērķis it iecelt līgavu un līgavaini sievas un vīra kārtā. Līgaivai tiek uzvilkta mice un priekšauts, līgavainim iedota pīpe un kāzu viesi velk apkārt dziju, kā savienības simobu. Ticēts, ka tas jaunajai ģimenei nesīs daudz laimes un bagātības.

Baltu kāzu tradīcijas vizuāli un idejiski apskatītas un izspēlētas arī vēsturiskajā mākslas filmā “Nameja gredzens”, kas balstīta uz notikumiem Baltu cilšu vēsturē. Filmā parādītas tradicionālas pirmatnējas kāzas jūras krastā ar etniskajiem tērpiem un Baltu rotām. Fillmā spēlē gan Latviešu, gan Lietuviešu gan arī citu tautu aktieri. Šo filmu vēl nesen bija iespējams noskatīties Jelgavas kultūras namā, bet tagad to iespējams iegādāties arī, lai noskatītos mājās. Filma ļaus atklāt nevien Baltu klāzu tradīcijas, bet iepazīstinās arī arī citām senām Baltijas pirmatnējo iedzīvotāju tradīcijām un paražām. izbaudi Latvijas kino jaunāko kases grāvēju – noskaties “Nameja gredzdenu”!

 • Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā?

  TravelTime.lv: Arvien populārāki kļūst pārgājieni gar skaistākajām sniega un ledus skulptūrām. Šī unikālā mākslas forma piesaista labākos māksliniekus. Savukārt daba var radīt vienas no skaistākajām ledus skulptūrām Latvijā. 1986. gada ziemā Lasīt tālāk... Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? Raksts: Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? vispirms redzēts Travel Time.

 • Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas

  TravelTime.lv: Kur aizbraukt brīvdienās? Latvijā ir daudz skaistu apskates un atpūtas vietu. Ne tikai galvaspilsēta Rīga, bet arī citas pilsētas, piemēram, Sigulda, Ogre, Jūrmala un citas, piedāvā ļoti interesantus apskates objektus Lasīt tālāk... Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas Raksts: Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas vispirms redzēts Travel Time.

 • Skaistie skati ekskursijas

  TravelTime.lv: Skaistie skati ekskursijas, kuras vienmēr paliks atmiņā. TRAVEL TIME piedāvā dažādas iespējas mūsu klientiem, kuri vēlas aktīvu atpūtu visdažādākajās pasaules vietās. Daži no viņiem ir izmantojuši mūsu atsauksmes un pētījumus, Lasīt tālāk... Skaistie skati ekskursijas Raksts: Skaistie skati ekskursijas vispirms redzēts Travel Time.

 • Ceļojumi 2022

  TravelTime.lv: Ceļojumi 2022. gadā ir sagatavoti un pieejami no ceļojumu aģentūrām. Sekojošās aģentūras piedāvā ceļojumus jau šogad: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Mēs esam veiksmīgi aizvadījuši Lasīt tālāk... Ceļojumi 2022 Raksts: Ceļojumi 2022 vispirms redzēts Travel Time.

 • Pēdējā brīža ceļojumi

  TravelTime.lv: Pēdējā brīža ceļojmi šobrīd ir pieejami no ceļojumu aģentūrām: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Ceļojumu bode piedāvā: Ēģipte: Šarm el Šeiha no 371€ TURCIJA no Lasīt tālāk... Pēdējā brīža ceļojumi Raksts: Pēdējā brīža ceļojumi vispirms redzēts Travel Time.

Booking.com

LEAVE A RESPONSE

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Booking.com