Baltu kāzu tradīcijas
2018. 22. septembrī ar plašu programmu Jelgavā tika svinēta Baltu vienības diena. Viens no pasākumiem bija arī etnogrāfisks uzvedums «Kāzas», kas parādīja baltu tautu precību tradīciju īpatnības.

Šauļu folkloras kopa «Reda» aizveda šova skatītājus uz tālo 13. gadsimtu un parādīja, kā tolaik jaunas meitas tika izdotas pie vīriem. Viens no spilgtākajiem rituāliem bija matu bizes atpīšana, kas simbolizē atvadas no jaunības un iestāšanos pieaugušā kārtā. Jaunajam pārim no katra katram tika nogriezta matu šķipsna un tā tika ielikta mazā auduma maisiņā, pēc tam rokas tika apsietas ar lentu, tādā veidā simbolizējot vēlēšanos dzīvot abiem kopā un būt vienotiem.

Savukārt Jelgavas folkloras kopa «Dimzēns» iepazīstināja skatītājus ar seno mičošanas tradīciju. Tur viens no nozīmīgākajiem elementiem bija līgavas vainaga noņemšana, to darīja pats līgavainis, un galvas rotas “aubes” uzlikšana jaunajai sievai. Vainags ticis nodots neprecētai radu meitai, līdzīgi, kā līgavas pušķis mūsdienās. Ja pulkā nav bijis neprecētu meitu, vainagu atdeva glabāšanai līgavas mātei. Baltu kāzās arī neiztikt bez tādām tradīcijām kā šķīvja laušana un līgavas zagšana. Jau izsenis latviešu kāzās tika rīkota mičošana, kur kā galvenais mērķis it iecelt līgavu un līgavaini sievas un vīra kārtā. Līgaivai tiek uzvilkta mice un priekšauts, līgavainim iedota pīpe un kāzu viesi velk apkārt dziju, kā savienības simobu. Ticēts, ka tas jaunajai ģimenei nesīs daudz laimes un bagātības.

Booking.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Booking.com