Jelgavas Ziņas

Kas jauns notiek Jelgavā? Lasi ātri un ērti arī mobilajās ierīcēs!

estateguru

Laiks un vārda dienas

Georgs, Jurģis, Juris
23.Apr.2024
estateguru

Laiks un vārda dienas

Georgs, Jurģis, Juris
23.Apr.2024
Dzīvesstils Izklaide Ziņas

Savdabīgās baltu kāzu tradīcijas

2018. 22. septembrī ar plašu programmu Jelgavā tika svinēta Baltu vienības diena. Viens no pasākumiem bija arī etnogrāfisks uzvedums «Kāzas», kas parādīja baltu tautu precību tradīciju īpatnības.

Šauļu folkloras kopa «Reda» aizveda šova skatītājus uz tālo 13. gadsimtu un parādīja, kā tolaik jaunas meitas tika izdotas pie vīriem. Viens no spilgtākajiem rituāliem bija matu bizes atpīšana, kas simbolizē atvadas no jaunības un iestāšanos pieaugušā kārtā. Jaunajam pārim no katra katram tika nogriezta matu šķipsna un tā tika ielikta mazā auduma maisiņā, pēc tam rokas tika apsietas ar lentu, tādā veidā simbolizējot vēlēšanos dzīvot abiem kopā un būt vienotiem.

Savukārt Jelgavas folkloras kopa «Dimzēns» iepazīstināja skatītājus ar seno mičošanas tradīciju. Tur viens no nozīmīgākajiem elementiem bija līgavas vainaga noņemšana, to darīja pats līgavainis, un galvas rotas “aubes” uzlikšana jaunajai sievai. Vainags ticis nodots neprecētai radu meitai, līdzīgi, kā līgavas pušķis mūsdienās. Ja pulkā nav bijis neprecētu meitu, vainagu atdeva glabāšanai līgavas mātei. Baltu kāzās arī neiztikt bez tādām tradīcijām kā šķīvja laušana un līgavas zagšana. Jau izsenis latviešu kāzās tika rīkota mičošana, kur kā galvenais mērķis it iecelt līgavu un līgavaini sievas un vīra kārtā. Līgaivai tiek uzvilkta mice un priekšauts, līgavainim iedota pīpe un kāzu viesi velk apkārt dziju, kā savienības simobu. Ticēts, ka tas jaunajai ģimenei nesīs daudz laimes un bagātības.

Baltu kāzu tradīcijas vizuāli un idejiski apskatītas un izspēlētas arī vēsturiskajā mākslas filmā “Nameja gredzens”, kas balstīta uz notikumiem Baltu cilšu vēsturē. Filmā parādītas tradicionālas pirmatnējas kāzas jūras krastā ar etniskajiem tērpiem un Baltu rotām. Fillmā spēlē gan Latviešu, gan Lietuviešu gan arī citu tautu aktieri. Šo filmu vēl nesen bija iespējams noskatīties Jelgavas kultūras namā, bet tagad to iespējams iegādāties arī, lai noskatītos mājās. Filma ļaus atklāt nevien Baltu klāzu tradīcijas, bet iepazīstinās arī arī citām senām Baltijas pirmatnējo iedzīvotāju tradīcijām un paražām. izbaudi Latvijas kino jaunāko kases grāvēju – noskaties “Nameja gredzdenu”!

 • Ceļošana draugu pulkā – ko vērts ielāgot

  TravelTime.lv: Ceļošanai ir daudz veidu un iespēju. Kāds dod priekšroku pasaules iepazīšanai vienatnē, kāds – kopā ar mīļoto cilvēku, kāds – kopā ar ģimeni, bet kāds cits nespēj iedomāties, kā ceļot … Raksts: Ceļošana draugu pulkā – ko vērts ielāgot vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāpēc ceļojums uz Itāliju ir lieliska ideja ziemas atvaļinājumam?

  TravelTime.lv: Itālija ir valsts, kas spēj aizraut un lutināt tās apmeklētājus gan vasarā, gan ziemā. Vasaras mēnešos tā sola brīnišķīgu atpūtu pie siltās jūras un dažādus piedzīvojumus dabā, bet ziemā aicina … Raksts: Kāpēc ceļojums uz Itāliju ir lieliska ideja ziemas atvaļinājumam? vispirms redzēts Travel Time.

 • 11 iemesli sagaidīt Jauno gadu Dubaijā

  TravelTime.lv: Kad vecais gads atkāpjas, lai atvērtu durvis jaunajam, Dubaija kļūst par vienu no visburvīgākajām vietām uz Zemes. Šī kosmopolītiskā metropole aizrauj ar savu grandiozo Jaungada svinību atmosfēru, kurā saplūst tradīcijas … Raksts: 11 iemesli sagaidīt Jauno gadu Dubaijā vispirms redzēts Travel Time.

 • Nepieciešamākā dārza tehnika māju īpašniekiem

  TravelTime.lv: Dārza tehnika ir būtiska, lai uzturētu un koptu mājas dārzu. Labi aprīkots dārzs rada prieku un labklājības sajūtu māju īpašniekiem. Šajā rakstā apskatīsim dažādas dārza tehnikas vienības un to funkcijas. … Raksts: Nepieciešamākā dārza tehnika māju īpašniekiem vispirms redzēts Travel Time.

 • Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus

  TravelTime.lv: Ceļojumu Bode ir aģentūra, kas piedāvā plašu ceļojumu klāstu atbilstoši dažādām klientu vajadzībām un vēlmēm. Aģentūra ir pazīstama kā pieredzējušu ceļojumu organizatoru komanda, kas palīdz atrast atbilstošāko ceļojumu katram klientam​​. “Ceļojumu … Raksts: Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus vispirms redzēts Travel Time.

Booking.com

LEAVE A RESPONSE

Booking.com