Jelgavas Ziņas

Kas jauns notiek Jelgavā? Lasi ātri un ērti arī mobilajās ierīcēs!

Laiks un vārda dienas

Arnolds, Emanuels
01.Dec.2023

Laiks un vārda dienas

Arnolds, Emanuels
01.Dec.2023
Dzīvesstils Izklaide Ziņas

Savdabīgās baltu kāzu tradīcijas

2018. 22. septembrī ar plašu programmu Jelgavā tika svinēta Baltu vienības diena. Viens no pasākumiem bija arī etnogrāfisks uzvedums «Kāzas», kas parādīja baltu tautu precību tradīciju īpatnības.

Šauļu folkloras kopa «Reda» aizveda šova skatītājus uz tālo 13. gadsimtu un parādīja, kā tolaik jaunas meitas tika izdotas pie vīriem. Viens no spilgtākajiem rituāliem bija matu bizes atpīšana, kas simbolizē atvadas no jaunības un iestāšanos pieaugušā kārtā. Jaunajam pārim no katra katram tika nogriezta matu šķipsna un tā tika ielikta mazā auduma maisiņā, pēc tam rokas tika apsietas ar lentu, tādā veidā simbolizējot vēlēšanos dzīvot abiem kopā un būt vienotiem.

Savukārt Jelgavas folkloras kopa «Dimzēns» iepazīstināja skatītājus ar seno mičošanas tradīciju. Tur viens no nozīmīgākajiem elementiem bija līgavas vainaga noņemšana, to darīja pats līgavainis, un galvas rotas “aubes” uzlikšana jaunajai sievai. Vainags ticis nodots neprecētai radu meitai, līdzīgi, kā līgavas pušķis mūsdienās. Ja pulkā nav bijis neprecētu meitu, vainagu atdeva glabāšanai līgavas mātei. Baltu kāzās arī neiztikt bez tādām tradīcijām kā šķīvja laušana un līgavas zagšana. Jau izsenis latviešu kāzās tika rīkota mičošana, kur kā galvenais mērķis it iecelt līgavu un līgavaini sievas un vīra kārtā. Līgaivai tiek uzvilkta mice un priekšauts, līgavainim iedota pīpe un kāzu viesi velk apkārt dziju, kā savienības simobu. Ticēts, ka tas jaunajai ģimenei nesīs daudz laimes un bagātības.

Baltu kāzu tradīcijas vizuāli un idejiski apskatītas un izspēlētas arī vēsturiskajā mākslas filmā “Nameja gredzens”, kas balstīta uz notikumiem Baltu cilšu vēsturē. Filmā parādītas tradicionālas pirmatnējas kāzas jūras krastā ar etniskajiem tērpiem un Baltu rotām. Fillmā spēlē gan Latviešu, gan Lietuviešu gan arī citu tautu aktieri. Šo filmu vēl nesen bija iespējams noskatīties Jelgavas kultūras namā, bet tagad to iespējams iegādāties arī, lai noskatītos mājās. Filma ļaus atklāt nevien Baltu klāzu tradīcijas, bet iepazīstinās arī arī citām senām Baltijas pirmatnējo iedzīvotāju tradīcijām un paražām. izbaudi Latvijas kino jaunāko kases grāvēju – noskaties “Nameja gredzdenu”!

 • Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus

  TravelTime.lv: Ceļojumu Bode ir aģentūra, kas piedāvā plašu ceļojumu klāstu atbilstoši dažādām klientu vajadzībām un vēlmēm. Aģentūra ir pazīstama kā pieredzējušu ceļojumu organizatoru komanda, kas palīdz atrast atbilstošāko ceļojumu katram klientam​​. “Ceļojumu … Raksts: Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm?

  TravelTime.lv: Image by pressfoto on Freepik Sliktākais scenārijs kalnu trasē ir attapties ar aukstām, mitrām drēbēm laukā, kad temperatūra ir zem nulles grādiem. Ja tā vēl ir pirmā slēpošanas pieredze, ar … Raksts: Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm? vispirms redzēts Travel Time.

 • Seišelu salas: tropu paradīze

  TravelTime.lv: Seišelu salu arhipelāgs, kas atrodas Indijas okeānā, ir izpelnījies savu paradīzes reputāciju uz Zemes. Tās intīmās viesnīcas, senatnīgās pludmales, šūpojošas palmas, granīta klintis, ideāli laikapstākļi visu gadu, valdzinošā jūras dzīve … Raksts: Seišelu salas: tropu paradīze vispirms redzēts Travel Time.

 • Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu

  TravelTime.lv: Baltijas tūrisma tirgus līderis “Novaturas”, kas ietver arī Latvijas uzņēmumu “Novatours”, šī gada septembrī reģistrējis ieņēmumus 24,1 miljonu apmērā (pērn šajā laikā tie arī sasniedza aptuveni 24 miljonus eiro). Uzņēmums … Raksts: Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai

  TravelTime.lv: Rudens sākums Dubaijā vienmēr tiek dedzīgi gaidīts. Pēc vasaras hiatus mīļotās atrakcijas, parki un ainas vietas, kas svelmainajos vasaras mēnešos gulēja snaudošas, kārtējo reizi ver vaļā savas durvis. Pilsēta dūc … Raksts: Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai vispirms redzēts Travel Time.

Booking.com

LEAVE A RESPONSE

Booking.com